Πρόγραμμα YES

Το Σχολείο μας συμμετέχει κατά την σχολική χρονιά 2023-2024 στο Πρόγραμμα  “Yes” για την ψυχική υγεία, που συντονίζει ο Γιώργος Μόσχος, πρώην Βοηθός Συνήγορος του Πολίτη για τα Δικαιώματα του Παιδιού (Συνήγορος του Παιδιού) στην Ανεξάρτητη Αρχή Συνήγορος του Πολίτη.

Στο πρόγραμμα YES έχει προβλεφθεί η συγκρότηση και λειτουργία 5 Εφηβικών Συμβουλευτικών Ομάδων σε 5 πόλεις (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Αλεξανδρούπολη, Ιωάννινα, Ηράκλειο).

Οι Εφηβικές Συμβουλευτικές Ομάδες συνδέονται και συνεργάζονται στενά με τα Κέντρα Αναφοράς για την Ψυχική Υγεία Παιδιών και Εφήβων που υπάρχουν σ’ αυτές τις πόλεις και λειτουργούν στο πλαίσιο της Πρωτοβουλίας. Τα μέλη των Εφηβικών Συμβουλευτικών Ομάδων είναι έφηβες και έφηβοι 13 ως 17 ετών, που επιλέγονται από διαφορετικά σχολεία και πλαίσια σε κάθε πόλη, έτσι ώστε να συμπεριλαμβάνονται όσο το δυνατόν περισσότερες οπτικές και εμπειρίες.

Τα μέλη των ομάδων στις 5 πόλεις συναντώνται μία φορά το μήνα, μαζί με έμπειρους Συντονιστές/Συντονίστριες και νέους Διευκολυντές/Διευκολύντριες, επικοινωνούν μεταξύ τους διαδικτυακά, συζητούν, λένε τη γνώμη τους για θέματα σχετικά με την ψυχική υγεία παιδιών και εφήβων, σχεδιάζουν και συμμετέχουν σε διάφορες δράσεις στα σχολεία τους ή σε άλλους χώρους όπου δραστηριοποιούνται. Δίπλα σε κάθε έφηβο/η υπάρχει ένας/μία τουλάχιστον Εκπαιδευτικός – Συνεργός που υποστηρίζει συναφείς δράσεις στο σχολείο ή σε άλλους χώρους, με στόχο να ακούγεται η γνώμη περισσότερων εφήβων και να υπάρχει ευρύτερη αλληλεπίδραση με μεγαλύτερες ομάδες εφήβων για θέματα που επιλέγονται.

Μία φορά τον χρόνο και ύστερα από κατάλληλη προετοιμασία, ένας αριθμός εφήβων από όλες τις ομάδες και οι Εκπαιδευτικοί-Συνεργοί τους έχουν την ευκαιρία να συναντηθούν από κοντά και να συμμετάσχουν με μέλη της Πρωτοβουλίας σε μία ξεχωριστή συζήτηση για την ψυχική υγεία παιδιών και εφήβων.

Ο στόχος του προγράμματος είναι να τροφοδοτεί διαρκώς και με συστηματικό τρόπο την ομάδα της Πρωτοβουλίας για την Ψυχική Υγεία Παιδιών και Εφήβων με τις απόψεις και τις προτάσεις των εφήβων για τον τρόπο βελτίωσης της φροντίδας ψυχικής υγείας που λαμβάνουν.
Από το Γυμνάσιο Φερών συμμετέχουν στην Πρωτοβουλία ένας μαθητής και μια μαθήτρια από τη Β’ Γυμνασίου.

Συνεργός Εκπαιδευτικός: Ψύλλα Μαρία

Αφήστε ένα σχόλιο