Junior Achievement

Το Σχολείο μας υλοποιεί για τη σχολική χρονιά 2023-2024 το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα “Junior Achievement” σε συνεργασία με το Γυμνάσιο Αβδήρων και στόχο τη δημιουργία Εικονικής Επιχείρησης.

Η Εικονική Επιχείρηση αναπτύσσεται με άξονα μια ομαδική βιωματική δραστηριότητα. Οι μαθητές και οι μαθήτριες δημιουργούν μια «εικονική» (δηλ. μη νομικά συσταθείσα) επιχείρηση, κατανοώντας όλα τα στάδια της δημιουργίας, λειτουργίας και ρευστοποίησής της. Διαμοιράζουν και αναλαμβάνουν ρόλους για να σχεδιάσουν και να παράγουν προϊόντα ή υπηρεσίες που ανταποκρίνονται σε διαπιστωμένες κοινωνικές ανάγκες, είναι φιλικές προς το περιβάλλον και διακρίνονται από καινοτόμα χαρακτηριστικά.

Στόχος είναι η καλλιέργεια και ενίσχυση ικανοτήτων, δεξιοτήτων και στάσεων των μαθητών/τριών, ώστε να συνειδητοποιήσουν την κοινωνική ευθύνη τους ως μελλοντικοί/ές επαγγελματίες με σεβασμό προς το κοινό καλό και το περιβάλλον. Κατά συνέπεια καλλιεργούνται η ανάληψη ευθύνης, η δεξιότητα σχεδιασμού και προγραμματισμού, η ανάλυση αναγκών, η οργανωτικότητα, η ομαδοσυνεργατικότητα, η επικοινωνία, η διαχείριση χρόνου, η λήψη απόφασης, η επίλυση προβλημάτων, η αξία δέσμευσης στην ποιότητα και η ευθύνη της κοινωνικής και περιβαλλοντικής επίδρασης. Επιπλέον τα σχολεία έχουν τη δυνατότητα να συστήσουν διασχολικούς μαθητικούς συνεταιρισμούς, ανταλλάσσοντας πρακτικές από διαφορετικά κοινωνικά περιβάλλοντα.

Δικός μας στόχος για φέτος η δημιουργία εικονικής επιχείρησης που θα ανταλλάσσει “προϊόντα” ( εξοπλισμό, βιβλία, δημιουργικές ιδέες) με το σύνολο της εκπαιδευτικής αλλά και της υπόλοιπης κοινότητας.
Το Γυμνάσιο Φερών, συμμετέχοντας στο Πρόγραμμα με μια ομάδα έξι μαθητών και μαθητριών, θα ετοιμάσει το βίντεο για την  προώθηση της επιχείρησης μας.
Τον Φλεβάρη θα παρουσιάσουμε την επιχείρησή μας στον διαγωνισμό που θα διεξαχθεί στη Θεσσαλονίκη και στη συνέχεια, αν προκριθούμε, στην Αθήνα.
Η μάθηση γίνεται δημιουργία, η ιδέα υλοποιείται,  ο στόχος επιτυγχάνεται!

Παρακολουθήστε μας, υποστηρίξτε την επιχείρησή μας!

Υπεύθυνοι καθηγητές: Μπουτζίκας Ιωάννης, Ψύλλα Μαρία.