Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό

Το Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό (ΕΕΠ) Ανήκει στο ΥΠΑΙΘΑ και υπάγεται στο Αυτοτελές Τμήμα Ειδικού Εκπαιδευτικού προσωπικού (ΕΕΠ) και Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (ΕΒΠ).

Αποτελεί κλάδο της Εκπαίδευσης και ασκεί το εκπαιδευτικό του λειτούργημα:

1. Στις Σχολικές Μονάδες Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (ΣΜΕΑΕ), δηλαδή στα Ειδικά Σχολεία και Ειδικά Νηπιαγωγεία της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, στα Γυμνάσια και Λύκεια Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, στα Ενιαία Ειδικά Επαγγελματικά Γυμνάσια-Λύκεια (ΕΝΕΕΓΥΛ) και στα Εργαστήρια Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης (ΕΕΕΕΚ) της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
  2. Στα Κέντρα Διεπιστημονικής Αξιολόγησης και Συμβουλευτικής Υποστήριξης (ΚΕΔΑΣΥ) και στα Σχολικά Δίκτυα Εκπαιδευτικής Υποστήριξης (ΣΔΕΥ)/ΚΕΔΑΣΥ των Επιτροπών Διεπιστημονικής Υποστήριξης (ΕΔΥ) (Κοινωνικοί Λειτουργοί-ΠΕ30, Ψυχολόγοι-ΠΕ23).
  3. Στα Γενικά Σχολεία, δηλαδή στο Πρόγραμμα covid (Κοινωνικοί Λειτουργοί-ΠΕ30, Ψυχολόγοι-ΠΕ23), στα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Γενικής και Επαγγελματικής εκπαίδευσης (Κοινωνικοί Λειτουργοί-ΠΕ30, Ψυχολόγοι-ΠΕ23), στα ΕΠΑΛ (Ψυχολόγοι-ΠΕ23) και ως Παράλληλη Στήριξη (Σχολικοί Νοσηλευτές-ΠΕ25).

Οι κλάδοι που το αποτελούν είναι:

ΠΕ21-Λογοθεραπευτών, ΠΕ22-Επαγγελματικών Συμβούλων, ΠΕ23-Ψυχολόγων, ΠΕ-24-Παιδοψυχιάτρων, ΠΕ25-Σχολικών Νοσηλευτών, ΠΕ28-Φυσικοθεραπευτών, ΠΕ29-Εργοθεραπευτών, ΠΕ30 Κοινωνικών Λειτουργών, ΠΕ31-Ειδικών στη Νοηματική Γλώσσα, Ειδικών Επαγγελματικού Προσανατολισμού Τυφλών και Ειδικών στις Δεξιότητες Καθημερινής Διαβίωσης και Κινητικότητας Τυφλών.

Πηγή: www.especial.gr