Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Στο πλαίσιο του εορτασμού της «10ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού και Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2023», το Γυμνάσιο Φερών θα υλοποιήσει πρόγραμμα αθλητικών δραστηριοτήτων και δράσεων με σύνθημα «Η Κίνηση δίνει Ζωή», σε συνεργασία με την ΓΑΣ ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ,

την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες θα επισκεφθούν σε ομάδες το Κλειστό Γυμναστήριο Φερών, όπου θα τους υποδεχτεί το ΔΣ του Συλλόγου και οι προπονητές του Μπάσκετ, του Βόλεϊ και της Γυμναστικής. Τα παιδιά θα γνωρίσουν τα αθλήματα του τόπου τους με στόχο το κάθε άθλημα να τους γοητεύσει και να τους προσελκύσει να ασχοληθούν με αυτό.

Μια άλλη ομάδα μαθητών και μαθητριών θα επισκεφθεί κοντινό αλσύλλιο της περιοχής των Φερών και στο πλαίσιο της δράσης «Δρόμος Υγείας και Ευεξίας» θα πραγματοποιήσει πεζοπορία για 2023 μέτρα με στόχο την επαφή των μαθητών και μαθητριών με τη φύση και την εξερεύνηση πράσινων χώρων κοντά στο σχολείο τους.

Αφήστε ένα σχόλιο