Γιορτή 28ης Οκτωβρίου 2023

Το σχολείο μας τιμά την εθνική μας επέτειο, το έπος του 1940 και την ιστορική μας μνήμη.

Σε μια όμορφη γιορτή που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του Γυμνασίου μας, μαθητές και μαθήτριες αφηγήθηκαν ιστορικά κείμενα και απήγγειλαν ποιήματα, ενώ η χορωδία του σχολείου μας μετέφερε στο κλίμα των ιστορικών γεγονότων που έζησε η χώρα μας.

Ελπίζουμε ο αγώνας των Ελλήνων για την ελευθερία και η αντίστασή τους ενάντια στον φασισμό να αποτελέσει παράδειγμα για όλον τον κόσμο και να εμπνεύσει και τους δικούς μας καθημερινούς αγώνες για την ελευθερία, τη δημοκρατία και την ειρήνη σε μια στιγμή κρίσιμη, όπως είναι η σημερινή, που τα δικαιώματα των λαών σε πολλές γωνιές του κόσμου πλήττονται βάναυσα .

Τη γιορτή επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί, Καπουκρανίδου ΜαρίαΚαρρά Θεοδώρα και Τσιαλιάφας Πασχάλης.

Αφήστε ένα σχόλιο